Jak ważne są komórki macierzyste?

Kategorie Dom i rodzina0 Komentarzy
komórki macierzyste

Komórki macierzyste to jedne z niewielu komórek, które potrafią się same regenerować. Każdy z nas posiada je w swoim organizmie. Zawiera je szpik kostny, a także w krwi obwodowej. U kobiet w ciąży komórki te znajdują się także w krwi pępowinowej. Z komórek macierzystych powstają wszelkie inne komórki krążące w naszej krwi czyli krwinki białe i czerwone oraz płytki krwi. Ze względu na to komórki macierzyste często są nazywane komórkami pnia (alegoria do liści i gałęzi wyrastających z pnia).

Komórki te można podzielić na cztery typy: totipotencjalne, pluripotencjalne, multipotencjalne i unipotencjalne.

 

  • Komórki totipotencjalne to komórki mogące stworzyć nawet cały organizm. Jej przykładem może być zapłodniona komórka jajowa.
  • Komórki pluripotencjalne pochodzą z najwcześniejszych stadiów rozwoju zarodka. Mimo, że znajduje się ich około 30-35 w całym organizmie to są odpowiedzialne za wytworzenie informacji dla bilionów innych komórek. Ten rodzaj komórek macierzystych może przekształcić się w każdą inną komórkę poza opisanymi wyżej totipotencjalnymi.
  • Komórki multipotencjalne przekształcają się w komórki z następujących listków zarodkowych: ektodermy, endodermy czy mezodermy. Ten rodzaj komórek może przekształcić się we wszystkie typy komórek, ale jedynie z danego listka zarodkowego, z którego pochodzą. Dzieje się tak gdyż są one ukierunkowane tkankowo.
    Na końcu zostały komórki unipotencjalne. Komórki te mogą się przekształcić we wszystkie komórki ale tylko określonej tkanki bądź narządu. Komórki te występują w największych ilościach w ciałach ludzi jak i zwierząt.

Jak widzimy komórki macierzyste są bardzo ważne w rozwoju człowieka. Więcej o nich można się dowiedzieć na krewpepowinowa.pl.

Zobacz też: Komórki macierzyste

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *